W dniach 24-25 października 2022r. 29 uczniów z klas IV- V wraz z opiekunami: p. Hanną Kańkowską, p. Iwoną Jaworską i p. Magdaleną Winiarczyk wzięło udział w dwudniowej wycieczce w Bieszczady. Wyjazd zrealizowano w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem wycieczki było poznanie najważniejszych zabytków, elementów polskiego dziedzictwa narodowego i osiągnięć polskiej nauki w województwie podkarpackim.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które wzbogaciło naszą wiedzę z zakresu kultury ludowej regionu. Zobaczyliśmy, jak wyglądał Galicyjski Rynek, jak prezentowały się budynki mieszkalne i gospodarcze, które niegdyś były użytkowane przez cztery grupy etniczne występujące na terenie południowo-wschodniej Polski, tj. Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, wstąpiliśmy m.in.: do cerkwi, drewnianej synagogi, dawnej szkoły, na pocztę, do szewca, do kurnej chaty. Następnie udaliśmy się na sanocki Rynek, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamienice.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie urody i bogactwa Bieszczadów niecodziennym środkiem lokomocji, a mianowicie na drezynach rowerowych. Podróż rozpoczęliśmy ze stacji kolejowej Uherce Mineralne. Drezyny napędzane są siłą mięśni ich pasażerów, co przypomina jazdę rowerem (2 osoby pedałuje, dwie siedzi na ławeczce). Chociaż trasa biegła pod górkę, wszyscy uczestnicy poradzili sobie doskonale (nawet ci, którym spadł łańcuch). Udowodnili, że potrafią ze sobą wspaniale współpracować, a przy tym aktywnie wypoczywać.
Wieczorem udaliśmy się do Polańczyka, gdzie w OSW „Jawor” spędziliśmy noc.
Drugi dzień pobytu w Bieszczadach przyniósł również wiele atrakcji. Ważnym elementem naszej wycieczki było zwiedzenie zapory wodnej w Solinie i zapoznanie się z odnawialnymi źródłami energii. Zapora Solińska jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m. Zanim weszliśmy do jej wnętrza, obejrzeliśmy krótki film, który wyjaśnił nam mechanikę zapory i procesy w niej zachodzące. Po filmie do grupy dołączył przewodnik, który zabrał wszystkich do wnętrza kompleksu.
Kolejno, po pokonaniu dość stromego wzniesienia, podziwialiśmy niesamowite widoki rozlegające się z zapory (Zalew Soliński i malownicze wzgórza mieniące się o tej porze roku wieloma barwami) oraz kupiliśmy drobiazgi u lokalnych sprzedawców pamiątek.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza znajdujące się na terenie najstarszej na świecie działającej kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy najstarsze szyby naftowe – kopanki oraz sprzęt do wydobywania ropy naftowej: wiertnice, kiwony, kieraty. W dworku Łukasiewicza z 1865r. zwiedziliśmy jego gabinet, starą aptekę, wystawę geologiczną oraz bogatą kolekcję lamp naftowych. Co więcej, mówił do nas wirtualny Ignacy Łukasiewicz, wykonany za pomocą hologramu 3d. Pobyt w muzeum zakończyliśmy oglądając eksponaty związane z tradycją całego polskiego sektora naftowego znajdujące się w Głównym Pawilonie Wystawowym.
Do Solca nad Wisłą wróciliśmy wieczorem. Wycieczka okazała się być niezapomnianą lekcją na łonie natury, przyniosła wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Wspomnienia z Bieszczad na długo pozostaną w naszej pamięci.