Wychodząc naprzeciw problemom, z którymi przychodzi mierzyć się w dzisiejszych czasach dzieciom i młodzieży w dniach 23 – 24 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas I – VIII. Tematyka warsztatów dobrana była do potrzeb poszczególnych grup wiekowych i wynikała z wcześniej przeprowadzonej diagnozy – ankiety
i obserwacji. Zajęcia prowadzone były przez trenera Centrum Profilaktyki EKSPERT
z Krakowa. Młodsi uczniowie (klasa I, II, III) poznawali i rozszerzali zakres wiedzy z tematu tolerancji, utrwalali zasady dobrego wychowania. Uczniowie klasy IV poznawali techniki aktywnej nauki co będzie pomocne w zdobywaniu nowej wiedzy. Uczniowie klasy V i VI brali udział w warsztatach z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od nowych mediów. Poznali sposoby kontrolowania i używania telefonów, uczyli się rozpoznawać symptomy uzależnienia a także odpowiedniego gospodarowania swoim czasem bez zbędnego korzystania z urządzeń elektronicznych. Klasa VII i VIII korzystała z warsztatu, który ma na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży, naukę metod radzenia sobie
z problemami emocjonalnymi często wywołanymi lękiem, strachem i stresem w związku
z nagłymi, niespodziewanymi sytuacjami życiowymi. W trakcie zajęć uświadamiano uczniom, że tego typu sytuacje mogą spotkać każdego z nas i trzeba umieć się do nich dostosować.
Zajęcia przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze. Zadania były ciekawe i dostosowane do potrzeb uczniów. Uczniowie chętnie współpracowali z trenerem.
Pamiętaliśmy również o rodzicach naszych uczniów. Chcąc wzmocnić rolę wychowawczą rodziców w dniu 24 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się prelekcja dla rodziców na temat: Skuteczna komunikacja z dzieckiem. Jak rozmawiać z nastolatkiem. Rodzice poznawali zasady dobrej i efektywnej komunikacji w relacji rodzic – dziecko.
Dziękujemy M-GKRPAiN za pomoc w realizacji tego projektu profilaktycznego.