Wręczenie nagród w konkursie plastycznym upamiętniającym 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego pod nazwą: „Śladami generała Hauke Bosaka po Solcu nad Wisłą”
Dwie Laureatki
Ola Sepioło, klasa VII – Miejsce I
Maja Sochaj, klasa IV – Miejsce III
Dnia 4 czerwca 2023 roku (niedziela), odbyły się w Solcu nad Wisłą obchody 160. rocznicy wybuchu Postania Styczniowego.
Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Solcu nad Wisłą realizował projekt pod nazwą: „Śladami generała Hauke Bosaka po Solcu nad Wisłą”, finansowany przez Biuro ”Niepodległa”. Jednym z działań podjętych w ramach tego projektu był konkurs plastyczny dla uczniów pod nazwą: „Śladami generała Hauke Bosaka po Solcu nad Wisłą”.
Celem konkursu było przybliżenie postaci dowódcy i naczelnika powstania, Józefa Hauke, pseudonim Generał Bosak oraz poznanie okoliczności jego pobytu w Solcu. Uczniowie zostali zapoznani z kościołem poklasztornym ojców reformatów w Solcu, ze specyfiką życia w klasztorze oraz z postacią zakonnika, brata Dydaka Kamińskiego, który przebywał w konwencie w Solcu i który pomagał Józefowi Hauke – Bosakowi ukrywać się na terenie konwentu.
Brat Dydak Kamiński był kucharzem i krawcem w klasztorze w Solcu (nie był profesorem – jak błędnie podano na tablicy informacyjnej ustawionej pod kościołem poklasztornym). Za swoje zaangażowanie na rzecz powstania i „ukrywanie dowódcy powstania Bosaka”, brat Dydak Kamiński był skazany przez sąd Radomiu na karę więzienia. Przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu w Radomiu w 1864 roku, następnie wyjechał z zaboru rosyjskiego. Zmarł w klasztorze w Jarosławiu.
Do konkursu zgłoszonych zostało z terenu gminy 29 prac plastycznych. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło dziesięć osób:
Ewelina Skrzypczyńska, kl. II,
Jan Kieloch, kl. III,
Kornelia Sęderowska, kl IV,
Maja Sochaj, kl. IV,
Nikola Sochaj, kl. VII
Lena Wiatrowska, kl. IV,
Ola Sepioło, kl. VII,
Klaudia Iwoła, kl. VII,
Maja Retmańczyk, kl. IV,
Michał Kawenka, kl.V.
Opiekun : Małgorzata Szot-Wróblewska.
Prace oceniane były w jednej kategorii wiekowej, czyli od klasy II szkoły podstawowej – do klasy III szkoły średniej.
Wszystkie prace zostały zaprezentowanej na wystawie pokonkursowej na terenie Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą – FOT.
Laureatami konkursu zostały dwie uczennice naszej szkoły:
Ola Sepioło – Miejsce I i Maja Sochaj – Miejsce III.
Gratulacje dla Laureatów i wszystkich Autorów prac.
Nagrody rzeczowe w postaci materiałów plastycznych wręczyli zwycięzcom, Pan Marek Szymczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą oraz Pani Roksana Dąbrowska-Czerwonka, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą, Przewodnicząca Komisji Konkursowej.
Wszyscy Autorzy prac plastycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Trzy nagrodzone prace plastyczne zostały wydrukowane na okolicznościowej karcie pocztowej wydanej przez Urząd Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą.
Niżej fotografie nagrodzonych prac oraz relacja z wystawy wszystkich prac plastycznych i z uroczystości wręczenia nagród.
Więcej na temat Powstania Styczniowego i pobytu Józefa Hauke Boska w Solcu:
Małgorzata Szot-Wróblewska: Działalność patriotyczna ojców reformatów z konwentu w Solcu w 140. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (w) Życie Powiśla, 4/2002.
(W 2008 roku zwrócił się do mnie Pan Wiesław Barański z Gdańska z prośbą o zgodę na udostępnienie mojego artykułu do Jego wystawy prezentowanej w GOK-u w Solcu nad Wisłą 11 listopada 2008 pod tytułem: Solec nad Wisłą w Powstaniu Styczniowym oraz do zamieszczenia w katalogu tej wystawy pod tym samym tytułem).
Tekst i fotografie: Małgorzata Szot-Wróblewska