„To tutaj, w przepięknie położonym i nadzwyczaj szczodrze obdarzonym malowniczymi krajobrazami miejscu zwanym PERŁĄ POWIŚLA, jesteśmy szczególnie zobowiązani do dbania o środowisko naturalne i szerzenie wiedzy ekologicznej. W dobie globalnego ocieplenia klimatu i niekorzystnych dla środowiska zmian, już dziś musimy w sposób długofalowy i konsekwentny realizować działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. A ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, najważniejsza jest edukacja młodego pokolenia. Temu właśnie ma służyć nowoczesna pracownia przyrodnicza, stworzona dzięki dotacji w kwocie 50 000, 00 zł, z czego 45 000, 00 zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zaś Miasto i Gmina Solec nad Wisłą 5 000, 00 zł”. Tymi słowami Pani Iwona Borek – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą zainaugurowała uroczystość otwarcia EKOPRACOWNI. A miało to miejsce dnia 19 października 2023 roku.
W tym ważnym dla naszej społeczności uczniowskiej dniu zaszczycili nas swoją obecnością znamienici Goście: Pan Marek Szymczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, Pani Elżbieta Zasada – Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu wraz z przedstawicielem Funduszu Panem Piotrem Kruszyną, Ksiądz Kanonik dr Krzysztof Maj – Proboszcz Parafii w Solcu nad Wisłą, Pani Justyna Banaszczak – Prezes Fundacji Ziemia i My, Pani Agnieszka Post – Dyrektor IT EDU, Pani Roksana Dąbrowska – Czerwonka – Sekretarz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, Pani Izabela Kosior – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lipsku, Pan Jerzy Cieślik – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Pani Zuzanna Pałka – redaktor rozgłośni radiowej Twoje Radio Lipsko, cała społeczność szkolna: Pan Zbigniew Lasota – Przewodniczący Rady Rodziców wraz z przedstawicielami Rady Rodziców, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
W ramach otrzymanego wsparcia finansowego pracownia została wyremontowana i wyposażona w nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne.
Głównym celem jej powstania jest podniesienie świadomości proekologicznej wśród uczniów oraz stworzenie warunków do rozwijania ich zainteresowań przyrodniczych. Zdobywanie wiedzy z pewnością ułatwi i uatrakcyjni nowoczesny sprzęt multimedialny oraz specjalistyczne pomoce dydaktyczne.
Co ciekawe, zakupione pomoce służyć będą także do obserwacji i badań w terenie, co zapowiada mnóstwo interesujących wypraw. W pracowni odbywać się będą nie tylko lekcje przyrody, biologii, chemii i fizyki, ale także warsztaty i zajęcia pozalekcyjne poszerzające zagadnienia związane z ochroną środowiska. W ramach edukacji ekologicznej przewidziano też spotkania z leśnikiem, pszczelarzem, wędkarzem, udział w ogólnopolskich akcjach na rzecz ochrony środowiska oraz organizację uroczystości i konkursów o tematyce przyrodniczej.
Pani Dyrektor słowa wdzięczności skierowała do Pani Prezes Justyny Banaszczak, która z ramienia Fundacji Ziemia i My dołożyła cegiełkę do tego sukcesu. Podziękowała Organowi Prowadzącemu szkołę, a w szczególności Panu Burmistrzowi, Pani Sekretarz i |Pani Skarbnik oraz Pani Kierownik Centrum Usług Wspólnych, którzy również przyczynili się do stworzenia projektu i wspierają nas w jego realizacji. Pani Iwona Borek wyraziła słowa uznania w kierunku Pani Agnieszce Post, która zadbała o wyposażenie pracowni w nowoczesne meble, sprzęt multimedialny i specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Podziękowała również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości.
Po czym przemówienia wygłosili zaproszeni goście: Pan Marek Szymczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, Pani Elżbieta Zasada – Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu oraz Pani Justyna Banaszczak – Prezes Fundacji Ziemia i My. Następnie Pani Dyrektor odczytała słowa kierowane do całej społeczności szkolnej przez Panią Grażynę Czyżewską- starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu – w tak ważnym dla nas dniu.
Następnie wystąpili uczniowie naszej szkoły w programie artystycznym o tematyce ekologicznej.
Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia było oficjalne otwarcie i ceremonia przecięcia wstęgi naszej nowej pracowni przyrodniczej z udziałem zaproszonych gości i przedstawicieli społeczności szkolnej. Po czym nastąpiła prezentacja sali, w której uczniowie klasy ósmej zademonstrowali zebranym nowe pomoce dydaktyczne.
„ Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą, jako jej rozumny i szlachetny pan i stróż, a nie jako bezwzględny eksploatator” . Niech te słowa wielkiego Rodaka, papieża Jana Pawła II przyświecają całej społeczności szkolnej, której leży na sercu dobrostan naszego środowiska.