20 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym uczniowie klasy III z wychowawczynią Janiną Szewczyk- na zaproszenie p. Dyrektor Agnieszki Sobolewskiej, udali się do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie poświęcone językowi polskiemu. Mottem były słowa: „Jestem ą ę”, tzn. dbam o język ojczysty w mowie i piśmie.
Pani Agnieszka rozpoczęła zajęcia od wiersza „Dbaj o swój język”, a potem przypomniała uczniom, czym jest alfabet, ile jest liter w alfabecie, przybliżyła też pojęcie „gwara”. Uczniowie dowiedzieli się, czym są znaki diakrytyczne występujące w języku polskim oraz ilu ludzi na świecie posługuje się naszym językiem. Później dzieci miały możliwość czytania „łamańców językowych”. Było to trudne zadanie, ale dali radę. Spróbujcie przeczytać choćby: ” Spadł strąk na pąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.”
Potem musieli odszyfrować wiadomość Grzegorza napisaną wymyślonym przez niego alfabetem i w diagramie wyszukać wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Jednak największą atrakcją było „koło fortuny”, gdzie musieli odpowiadać na pytania sprawdzające ich wiedzę, a nagrodą było czytanie tekstów „łamańców”.
Zajęcia upłynęły w niezwykle radosnej atmosferze i uczniowie na pewno wrócą do gościnnej biblioteki.